O nás

Ženský pěvecký sbor Carmina byl založen v roce 1989 při Kulturním zařízení v Přešticích. Carmina je členem Unie českých pěveckých sborů. U zrodu kromě zakládajících členek stál sbormistr Jiří Langmajer, který zde působil do roku 2006.

Carmina má v současné době 30 členek různého věku od studentek po zkušené zpěvačky, které zpívají pro radost sobě i jiným. Z jejich koncertů přímo tryská nadšení a zápal pro muziku.

Carmina koncertuje hlavně v Plzeňském kraji, ale ráda si zazpívá i na různých místech České republiky nebo v zahraničí. Vystupovala ve Francii, Itálii, Španělsku, Slovinsku, Chorvatsku, Německu a na Slovensku.

V repertoáru sboru se nacházejí písně duchovní, světské, umělé i lidové, spirituály, úpravy populárních písní, jazz, folk i country. Vyvrcholením každoročních adventních koncertů je provedení České mše vánoční J. J. Ryby v přeštickém Chrámu Nanebevzetí Panny Marie.

Hudební skladatel, pan profesor Jaromír Bažant, se kterým sbor dlouhodobě spolupracoval a účinkoval na jeho koncertech, věnoval Carmině svoji skladbu „Zapomenutá“.

Sbor se zúčastňuje festivalů a soutěží doma i v zahraničí, kde se několikrát umístil ve zlatém, stříbrném či bronzovém pásmu.

V roce 2009 nabídla sboru spolupráci country skupina Rangers – Plavci, s nimiž se Carmina zúčastnila nahrávání DVD a CD, televizního natáčení v divadle Hybernia, festivalu Mohelnický dostavník a několika dalších koncertů – například v zahradě kladenského zámku nebo vánočního koncertu v pražském divadle Broadway. V roce 2019 byla skupina Rangers – Plavci už po několikáté hostem Carminy také v Přešticích.

Na koncertech Carminy se objevují i další hosté. Vokální kvintet Hlasoplet, herečka a zpěvačka Jitka Smutná, zpěvačka Vlaďka Bauerová, houslista Milan Benedikt Karpíšek a také vynikající mandolinista a flétnista Radim Zenkl.

Carmina pořádá samostatné koncerty i výměnné zájezdy, například do Slovinska či Německa.

V roce 2008 Carmina hostila v Přešticích Setkání pěveckých sborů západočeské oblasti.

Carmina natočila čtyři CD, první „Ave Maria“ bylo věnováno vážné hudbě, v „Tančírně“ se zaměřila na jazz a swing a v roce 2010 vydala své třetí CD s názvem „Z profilu“. Čtvrté CD „Vánoce s Carminou“ sbor natočil v roce 2019. A stejně jako kalendář „Zastaveníčka s Carminou“ byl dárkem k 30. narozeninám sboru. Vyvrcholením oslav tohoto významného výročí se stal koncert 19.10.2019 v přeštické sokolovně, na kterém bylo CD pokřtěno.

Na podzim roku 2022 vydala Carmina svůj první videoklip natočený na skladbu J. Pavlici Vstávej, aleluja.